Tarihçe

Tarihçe

FINDIKOBA KÖYÜ: Köyümüz OF – ÇAYKARA karayolunun 8 ile 12. kilometreleri arasında Solaklı Deresinin batı yakasındadır. Of’a bağlı büyük köylerden biridir. Eski ismi Mavrant köyüdür.
Köy muhtarımız Ahmet Temel BULUT. (Tahir BULUT).
2008 yılına göre 440 hane ve 617 kişilik nüfusa sahiptir. Aşağı Mahalle, Güney Mahallesi, Kaban Mahallesi ve Çaycılar Mahallesi olmak üzere dört mahallesi vardır. Köyde altı cami vardır. Aşağı Mahalle camii (imamı: Hasan KAYHAN), Güney Mahallesi Camii (İmamı: Cihat ERDOĞAN), Kaban Mahallesi İskele Camii (İmamı: Şükrü YILMAZ), Kaban Mahallesi Merkez Camii (İmamı: Ali BULUT), Çaycılar Mahallesi Merkez Camii (İmamı: Eşref YAVUZ) ve Çaycılar Mahallesi Fatih Camii (İmamı: Mustafa ALPER) dir.
İhsan Karadeniz adında bir Ortaokulu vardır. Okul Müdürü Engin BÜLBÜL ve Müdür Yardımcısı Eyüp İSMAİLOĞLU’dur. Ortaokulumuzun 11 tanede branş öğretmeni ve 227 öğrencisi vardır. İki Kuran Kursu vardır. Fındıkoba Kuran Kursu (Kaban Mahallesinde) kurs yöneticisi Hüseyin BULUT ve Hacı Menşure KUNDAKÇI Kuran Kursu yöneticisi Salih ALTINIŞIK’dır.  Bu kurslarda 60 erkek talebe vardır.
Köyde Fatih, Çaycılar, Zafer, Fındıkoba1, Fındıkoba2 Çay Alım evi adıyla beş tane çay alımevi vardır. Köyde ekili çay bahçeleri 1.600 dönüm, fındık bahçeleri 1.200 dönüm, mısır bahçeleri 60 dönüm ve kivi bahçeleri ise 12 dönümdür. Köyümüzde arıcılıkta oldukça gelişmiştir. 2000 civarında arı kovanı mevcuttur. Özellikle kestane balı meşhurdur. Büyükbaş hayvan yok denecek kadar azdır.